بازدید بسیجیان مهندس کشاورزی و منابع طبیعی تهران بزرگ از دامداری

بازدید بسیجیان مهندس کشاورزی و منابع طبیعی تهران بزرگ از دامداری

جبهه بسیجیان مهندس کشاورزی و منابع طبیعی تهران بزرگ از دامداری بزرگ و مکانیزه صفاری واقع در پیشوای ورامین بازدید بعمل آوردند.
پروژه: مجتمع کشاورزی و دامپروری صفاری واقع در شهرستان پیشوا با ۸۰۰۰ راس گاو شیری و گوشتی
سال اجرا: ۹۶-۹۳، کشت: ذرت علوفه-ای، سطح زیر کشت: ۳۰۰ هکتار، روش آبیاری قبلی: غرقابی و بارانی، روش آبیاری: قطره ای/ نوار تیپ
کشت و صنعت مذکور به عنوان یکی از شناخته شده ترین مجموعه های فعال در منطقه پیشوای ورامین می باشد. با بروز خشکسالی و به تبع آن کم آبی و شروع بادهای خشک، سیستم آبیاری بارانی مجموعه دیگر کارایی لازم را نداشته و کارفرما پس از آشنایی با سیستم های آبیاری نوین (قطره ای) اقدام به همکاری با پلی ران اتصال و تغییر سیستم آبیاری کشت و صنعت نموده است. پس از این به روز رسانی، تغییر چشم گیری در راندمان آب مصرفی صورت گرفته است؛ این تغییر در جدول ذیل با مقایسه مقدار آب مصرفی و مقدار برداشت محصول در روش قطره ای و بارانی آمده است.
مصرف آب (m3/h) عملکرد ماده خشک (kg/h) کارایی مصرف آب (kg/m3)
آبیاری قطره ای= ۶۷/۰ آبیاری بارانی آبیاری قطره ای= ۹۷/۱ آبیاری بارانی آبیاری قطره ای= ۸۸/۲ آبیاری بارانی
دو سایز نوار تیپ در این پروژه استفاده شده است؛ سایز ۱۶ میلی¬متر در سطح ۷۰ هکتار و سایز ۲۲ میلیمتر در سطح ۲۳۰ هکتار. استفاده از نوارهای تیپ پلاک دار پلی ران علاوه بر تاثیر در کاهش آب مصرفی، با امکان استفاده در متراژ بالا این قابلیت را به بهره بردار میدهد که با کاهش هزینه های جانبی طرح (لوله های فشار قوی آبرسان)، تا حد بسیار بالایی صرفه جویی اقتصادی داشته باشد.
نوار تیپ قطر ۱۶ میلی متر این پروژه تا طول ۱۵۰ متر و قطر ۲۲ میلی متر تا طول ۲۵۰ متر مورد بهره برداری قرار گرفته و گستره ای ۵۰۰ متری جهت عملیات کاشت، داشت و برداشت با استفاده از ماشین آلات در اختیار کارفرما قرار می دهد.
کاربرد نوارهای تیپ پلاک دار با کیفیت پلی ران سبب حفظ یکنواختی آبدهی در طول های بالا شده و همچنین امکان کوددهی و سم دهی سیستماتیک را برای بهره بردار به وجود آورده است که از علل اصلی افزایش کارایی مصرف آب و همچنین افزایش برداشت محصول در این طرح شده است تا آن جا که این مزرعه به عنوان مزرعه نمونه سال معرفی و بازدید و تحسین وزرای نیرو و جهاد کشاورزی از طرح را در پی داشته است.

 

بازدید بسیج مهندسین از گاو داری

گاو داری

تعداد دیدگاه ها : ۲

    1. سلام
      بادفتر مدیریت باید تماس بگیرید یااینکه حضورا تشریف بیارید سازمان ثبت نام کنید تا پیامک دوره ها براتون بیاد.
      اطلاعات لازم در صفحه تماس با ما موجود هست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *