امروز : 27 دي 1397

چگونگی تولید برق در نیروگاه هسته‌ای


پنجشنبه 16 مرداد 1393 - 17:35


در نیروگاه‌های هسته‌ای پس از شکاف هسته، انرژی هسته‌ای به صورت حرارت آزاد می‌شود. از حرارت حاصله همانند نیروگاه‌های حرارتی می‌توان برای تولید برق استفاده کرد


چگونگی تولید برق در نیروگاه هسته‌ای

يك نيروگاه هسته‌اي در اصل مانند يك نيروگاه فسيلي (حرارتي) كارمي‌كند، با اين تفاوت كه در نيروگاه اتمي، حرارت از سوزاندن زغال سنگ، نفت و يا گاز ايجاد نمي‌شود، بلكه از راه شكاف هسته اتم توليد مي‌شود.

جريان آب، اين حرارت را به مولد بخار كه درآن آب به‌بخار تبديل مي‌شود، از مدار اول منتقل مي‌كند و بخار حاصله، توربين و در نتيجه مولد برق را به گردش در مي‌آورد و سپس در چگالنده به آب تبديل مي‌شود. اين آب در مدار دوم دوباره به مولد بخار برگردانده مي‌شود و حرارت پس داده شده ، هنگام تبديل بخار به آب در چگالنده، به وسيله آب خنك‌كننده در مدار سوم جذب و خارج مي‌شود.

نيروگاه‌هاي اتمي انواع مختلفي دارند. يكي از پيشرفته‌ترين آنها نيروگاه اتمي با راكتور آب تحت فشار است.

برق توليدشده در نيروگاه اتمي پس ازافزايش ولتاژ، درترانس‌هاي افزاينده، توسط خطوط انتقال فشار قوي به محل‌هاي مصرف منتقل مي‌شود، در آنجا به وسيله ترانس‌هاي كاهنده، ولتاژ تا حد لازم كاهش مي‌يابد و در اختيار مصرف‌كننده قرار مي‌گيرد.اين افزايش و كاهش ولتاژ به علت كم كردن تلفات در خطوط انتقال برق است.

 

 


برق     تولید برق     نیروگاه     انرژی هسته ای                            


chapta
آخرین اخبار